Chuť být sám sobě pánem i přes přetrvávající pandemii stále roste. To ostatně potvrzují také data z posledních 10 měsíců, v průběhu kterých rozjelo své podnikání přes 54 tisíc lidí. V Česku momentálně podniká také 12 % obyvatel, kteří jsou starší 15 let.
Organizovat si svou práci dle svých potřeb, mít větší svobodu a vydělávat sám na sebe. To jsou nejčastější důvody, proč se lidé nakonec rozhodnou začít podnikat. Podle aktuálních informací společnosti CRIF (Czech Credit Bureau) je v současné době v České republice přes jeden milion aktivních podnikatelů. V meziročním srovnání pak jejich počet i přes nepříznivou situaci neustále roste.
Dobrou zprávou je, že v prvních 10 měsících letošního roku začalo podnikat 54 206 lidí. To je o tisíc lidí více než v roce 2020. Počet podnikajících je zároveň vyšší než v roce 2017 a 2018 a srovnatelný s rokem 2019. Sama analytička společnosti CRIF tato čísla potvrzuje. „Počet lidí, kteří se letos rozhodli začít podnikat, překonává naše očekávání ze začátku roku, kdy se zdálo, že rok 2021 může být jedním z nejslabších za posledních několik let. Spolu s rychlým ústupem epidemie v průběhu druhého čtvrtletí se však situace obrátila. Řada lidí využila silnější poptávky po službách a začala s vlastním podnikáním, nebo si živnost založila jako formu přivýdělku ke stávajícímu zdroji příjmů.“
V čele dominuje hlavní město, na opačném konci je Ústecko
Nejvyšším počtem nově založených živností na počet těch ukončených se může pochlubit Praha a Středočeský kraj, kde připadá 20 nově vzniklých živností na 10 zaniklých. Po nich následují kraje Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký a kraj Vysočina s 19 nově založenými živnostmi na 10 zaniklých. Naopak stagnaci v počtu nových podnikatelů zažívá Liberecký kraj, ve kterém za posledních 10 měsíců vznikl zhruba stejný počet živností, jako zanikl. V Karlovarském kraji pak připadá 12 nově založených živností na 10 zaniklých, což je druhý nejnižší růst v počtu podnikatelů.
Nejvíce podnikatelů v poměru k počtu obyvatel najdete v Praze, kde podniká 199 tisíc živnostníků, což dělá 18 % všech obyvatel. Na druhém místě se umístil Středočeský kraj se 152 tisíci podnikateli, tedy 13 % všech obyvatel. Naopak v Ústeckém kraji se podnikáním živí pouze 63,5 tisíce lidí, což je pouhých 9 % obyvatel.
Franšíza boduje
Benefity jako větší svoboda, vyšší příjem a práce, která člověka skutečně baví, dělají z franchisingu stále oblíbenější formu podnikání. Důvodem pro vstup do franšízové sítě je pak nejčastěji příležitost spojit své jméno s úspěšným brandem na trhu, budovat jedinečné know-how společnosti, a také výrazně snížit podnikatelské riziko v dnešní velmi nejisté době.
Po krizi přichází růst
Že po krizi přichází opět zvýšený zájem o franšízové podnikání, potvrzuje také Lenka Nováková ze společnosti PROFIT system franchise services a dodává: „Při rozhovorech s představiteli franšízových konceptů momentálně často slýcháme, že teď je ta doba, kdy se ozývají zájemci o franšízové licence. Pro některé z nich bude rok 2021 z hlediska expanze jedním z nejúspěšnějších. Pozoruje to například majitel franšízy Extra Služby Radek Straka,“.
Chcete být součástí úspěšné a stabilní značky na trhu, baví vás obchod a rádi pracujete s lidmi? Přidejte se k franšízové síti EXTÉRIA MARKET. Kontaktujte Ing. Lucii Šimíkovou na tel. čísle +420 702 036 721.