• (+420) 728 948 479
  • Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Ing. Aleš Tulpa – AVEX systems:  Zvýšený zájem o nový trend v oblasti expanze  mezinárodních franchisových konceptů – Multi Unit Franchisa!

Ing. Aleš Tulpa – AVEX systems: Zvýšený zájem o nový trend v oblasti expanze mezinárodních franchisových konceptů – Multi Unit Franchisa!

V posledních letech stoupá zájem o tuto formu franchisového podnikání, zejména v zahraničí, kde byl zaznamenán téměř 30%-nárůst počtu tzv. Multi Unit franchisantů.

Co je to tzv. Multi Unit franchisa a jak v praxi funguje?

„Franšíza s více jednotkami (provozovnami) – tzv. Multi Unit franchisa -  má mnoho stejných nebo podobných charakteristik jako franšíza s jednou jednotkou (provozovnou). Multi-Unit franšízanti provozují v takovém případě několik provozoven v dané oblasti – městě nebo regionu. Franchisanti/Investoři, kteří chtějí provozovat franšízu s více jednotkami, budou sice mít vyšší počáteční investice a náklady než majitel franšízy s jednou jednotkou, ale na druhé straně mohou počítat s většími výnosy a zisky v nejbližší budoucnosti“ uvádí Ing. Aleš Tulpa, mezinárodní franchisový poradce ze společnosti AVEX systems, čestný člen ČAF a zástupce ČR a SR v mezinárodní organizaci FPI – Franchise Pool International, která působí ve 47 zemích světa.

Nabyvatel Multi - Unit franšízy získává právo provozovat více jednotek stejné značky nebo provozovat například restaurace pro několik různých poskytovatelů franšízy v dohodnutém regionu.

Zde jsou příklady některých výhod tohoto druhu franchisového podnikání:

- Vyšší výnosy. Více provozoven znamená pravděpodobnost vyšších výnosů a zisků, zejména v případě investic do více značek.

- Nižší provozní náklady. Čím více poboček otevřete, tím více můžete využít optimalizace, výhod a úspor. Například je možné sdílet tzv. back-endové zaměstnance, jako je účetnictví, marketing a operativní činnost napříč různými pobočkami a tím snížit režijní náklady.

- Diverzifikovaný příjem. Oddělené lokality na daném území vám umožňují diverzifikovat toky příjmů a rozložit podnikatelské riziko mezi více investičních záměrů.

- Budování vztahů: Bez franšízantů by velké řetězce fungovaly jen velmi obtížně. Čím více poboček otevřete, tím významnější pozici a postavení si s danou značkou vybudujete.

Jaké jsou obvyklé druhy Multi Unit Franchisových smluv?

V podstatě existují dva druhy franšízových smluv s více jednotkami:

- Area Developer Agreement:

 Je to běžnější forma z těchto dvou dohod. Dává franšízantům právo otevřít určitý počet franšízových jednotek na určitém dohodnutém území v průběhu dohodnutého času.

- Area Representative Agreement:

Druhý typ dohody tzv. Multi Unit franchisantů v určité oblasti je označován jako Area representative agreement pro dohodnutý region nebo zemi (tento typ dohod je obdobný jako Master franchisová smlouva).

„Tato forma spolupráce vytváří vztah mezi franchisorem a multi unit franchisantem, který umožňuje nabyvateli této franšízové dohody otevřít a provozovat vlastní provozovny (například restaurace), ale také prodávat franchisové licence dalším zájemcům (franchisantům) v dohodnutém území“ uzavírá Ing. Tulpa

Franchisové koncepty, které mají zájem o vstup na český trh a nabízí – kromě jiných forem – i Multi – Unit – licence, jsou například:

L’Erbolario - Nejlepší a nejkvalitnější přírodní fytokosmetika v Itálii již od roku 1978.

Franchisová síť L´ERBOLARIO má celkem 192 kamenných obchodů, z toho 68 vlastních a 124 franchisových prodejen, jakož i mnohaleté praxí prověřené know-how a zkušenosti z oblasti franšízového podnikání. Více informací zde: https://avexsystems.eu/system/lerbolario/

HARRY RAMSDEN´S

Britská značka s velmi dlouhou historií, tradicí a dědictvím. Největší síť s nabídkou ryb a hranolků ve Spojeném království. Více než 30 let franšízových zkušeností na národní i mezinárodní úrovni. Ve Velké Británii je na trhu celkem 84 restaurací.

Více informací zde: https://avexsystems.eu/system/harry-ramsdens/#

Pokud máte zájem o více informací, kontaktujte společnost AVEX systems: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.www.avexsystems.cz.


Česká asociace franchisingu

ČESKÁ ASOCIACE FRANCHISINGU (ČAF) je nezisková profesní organizace sdružující na národní úrovni poskytovatele franchisingu – franchisory a odborníky z oblasti práva a poradenství zaměřující se na problematiku franchisingu. ČAF vznikla v roce 1993 a jejími členy jsou jak velké a známé mezinárodní značky, tak i menší tuzemské franchisové systémy.

Kontakt

Česká asociace franchisingu, z.s.
Těšnov 5, 110 00 Praha 1

 (+420) 728 948 479
 caf@czech-franchise.cz

IČ: 49625811

Copyright © 2024 Česká asociace franchisingu